سیستم‌های فتوولتائیکی که به شبکه‌ی برق خارجی متصل نیستند را تحت عنوان “سیستم‌های فتوولتائیک جدا از شبکه” یا “سیستم‌های مستقل” می‌شناسند. در این سیستم‌ها توان تولیدی سیستم خورشیدی با استفاده از ذخیره سازهای انرژی در روز ذخیره می‌شوند تا در شب یا هنگام ابری بودن هوا از انرژی ذخیره شده استفاده شود. استفاده از این سیستم‌ها در مناطقی که دسترسی به شبکه‌ی برق سراسری دشوار است بسیار ایده آل و مورد استقبال می‌باشد. در این نوع سیستم، انرژی تولید شده توسط پنل خورشیدی ابتدا وارد شارژ کنترلز می‌شود. این انرژی وارد باتری شده و باتری را شارژ می‌کند. در ادامه برق ذخیره شده در باتری توسط اینورتر مخصوص سیستم های جدا از شبکه به برق متناوب (AC) تبدیل شده و وارد مدار برق می شود.

مهمترین کاربرد سیستم‌های برق خورشیدی جدا از شبکه عبارتند از:

  • ویلاها و باغ شهرها که به شبکه برق سراسری دسترسی ندارند
  • ایستگاه‌های مخابراتی و رادیویی
  • تابلوهای راهنمایی در جاده‌ها و مناطق دور دست
  • تأمین برق چاه های کشاورزی
  • چراغ خیابان‌ها و جاده ها
  • تأمین برق روستاهای دور افتاده

 

Installing-Solar-Power-at-Hom11e

 

گروه توسعه فناوری همیش سبز با تکیه بر دانش اعضای خود و تحارب حاصل از چندین سال فعالیت در حوزه انرژی و فناوری، خدمات طراحی، اجرا و فروش سیستم‌های برق خورشیدی را به صورت کاملا علمی و تخصصی با مناسب‌ترین قیمت‌ را انجام می‌دهد. برای دیدن پکیج‌های از پیش طراحی شده تأمین برق خورشیدی کلیک کنید. در ادامه مراحل طراحی و اجرای سیستم‌های برق خورشیدی جدا از شبکه با هدف آشنا شدن علاقه مندان به این زمینه آوره شده است:

 

۱- ارزیابی دقیق الگوی مصرف برق مشترک (Load Analysis)

از آنجایی که انرژی در این سیستم‌ها بسیار حائز اهمیت است، یکی از مهمترین عوامل در طراحی سیستم‌های برق خورشیدی جدا از شبکه، ازریابی دقیق نیازهای مصرف کننده به تجهیزات برقی می‌باشد. بدین منظور تیم طراحی با گفتگو با مشترک نیازهای وی به تجهیزات برقی، تعداد روزهای مورد استفاده در هفته، تعداد ساعات مورد استفاده در روز و الگوی مصرف وی را برآورد کرده تا بتواند طراحی اصولی با بهینه ترین هزینه را انجام دهد.

۲- بازبینی محل پروژه و تعیین مکان بهینه برای نصب تجهیزات (Site Surveying)

این بخش یکی از مراحل مهم در طراحی سیستم می‌باشد که متأسفانه افراد غیر متخصص کمتر به این مسئله توجه می‌کنند. در این بخش طراح سیستم در محل اجرای پروژه حاضر می‌گردد و به ارزیابی محل می‌پردازد و عواملی چون جهت‌های مغناطیسی در محل، وجود درختان و موانع بلند، زیر ساخت‌های موجود برای نصب سیستم و … را در نظر می‌گیرد. در نظر گرفتن این عوامل به مهندس طراح کمک می‌کند تا بتواند سیستم را با ظرفیت بهینه طراحی کند؛ همچنین نوع نصب سیستم (تک پایه، روی سقف، نصب سنگین زمینی و …) را مشخص می‌کند.

۳- برآورد ظرفیت مورد نیاز با توجه ارزیابی نیاز مصرف کننده و شرایط محل نصب (System Sizing)

در این بخش تیم طراحی با توجه به اطلاعاتی که از مراحل قبلی به دست آورده است، اقدام به تعیین ظرفیت اجزای سیستم می‌نماید. در برآورد ظرفیت نکته حائز اهمیت این است که کل اجزا منطبق با هم تعیین ظرفیت شوند. اگر یکی از اجزا بیش از ظرفیت مورد نیاز استفاده شود در واقع بخشی از هزینه‌ی مشترک به هدر رفته است؛ همچنین اگر کمتر از ظرفیت مورد نیاز طراحی شده است عملاً سیستم کارایی خود را از دست می‌دهد. در این بخش همچنین باید با در نظر گرفتن اهمیت بارها و نیاز مصرف کننده طراحی به گونه ای صورت گیرد که برخی از بارها حتی در شرایط چند روز ابری و بارندگی نیز در دسترس و قابل استفاده باشند. به واقع هنر مهندس طراح این است که بتواند با حداقل هزینه حداکثر کاربری را برای مشترک فراهم آورد.

۴- نصب و راه اندازی سیستم (Installation)

پس از برآورد ظرفیت سیستم و تأمین تجهیزات نوبت به نصب سیستم می‌رسد. در این بخش اجزای سیستم ابتدا در مکان مورد نظر (که در بخش ارزیابی محل تعیین شده است) نصب می‌شوند. سپس سیم کشی بین تجهیزات انجام می‌شود تا ارتباط بین اجزای سیستم به طور صحیح برقرار شود. در نصب سیستم نکات حائز اهمیت، محل و شیوه‌ی قرار دادن باتری و نصب صحیح تجهیزات حفاظتی (فیوزهای DC و AC) می‌باشد. پس از نصب کامل تجهیزات، سیستم راه اندازی شده و عملکرد صحیح آن بررسی می‌شود.